Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Historia Sportu Okręgu

 

baner_kapitanat.jpg

                                 Historia Sportu Wędkarskiego Okręgu w Kaliszu
                                                        1975 - 2011

Historia sportu wędkarskiego w okręgu została zapoczątkowana wraz z powstaniem Okręgu Kalisko - Leszczyńskiego czyli od dnia 31 sierpnia 1975 roku. Początki były trudne, brak wzorców do naśladowania, a przede wszystkim brak doświadczenia w tej dziedzinie to główne bolączki organizowania sportu okręgowego. Powoli, stopniowo zaczyna się coś dziać. Dnia 11.12.1975 zostaje powołana Komisja Sportowa w składzie: Klimek Zbigniew, Grześkowiak Andrzej, Pośpiech Jan Cierniak Marian, Zapadka Stefan. Jednak przełomem jest II Zjazd Konstytucyjny Okręgu Kalisko - Leszczyńskiego. Zjazd powołuje w dniu 6.03.1977 pierwszy Okręgowy Kapitanat Sportowy. Ostatecznie w dniu 5.07.1977 konstytuuje się pierwszy skład Okręgowego Kapitanatu Sportowego: Przewodniczący OKS - Mielecki Andrzej, Wiceprzewodniczący OKS - Borowiak Wiktor, Sekretarz OKS - Krata Krzysztof, Członek OKS - Zapadka Stefan, Wolniak Stanisław, Karasiński Marek, Wilczak Jan, Szkudlarek Jerzy. Koordynator - Mocek Krzysztof. Początki jak zawsze bywają trudne, skład Kapitanatu często się zmienia. Pozostaje mimo wszystko kilku zapaleńców którzy nie dają się pokonać i powoli rozkręcają działalność sportową Okręgu. Tak jak w każdej dziedzinie tak i również w dziedzinie sportu należy rozpocząć od podstaw. A podstawy to zespół sędziów wędkarskich. Kolegium Sędziowskie na którego czele stoi Zenon Bierła stanęło na wysokości zadania i w latach 1975 - 1979 znacznie wzrosła ilość Sędziów w Okręgu Kalisko - Leszczyńskim.  

 

1.jpg

Przewodniczący Okręgowego Kapitanatu Sportowego : od 1975 - Klimek Zbigniew, od 1977 Milecki Andrzej, od 1979 - Szymoniak Marian, od 1983 Majchrzak Krzysztof, od 1985 Śniatała Marian, od 1989 - Wojcieszak Radosław, od 1997 - Twardowski Krzysztof, od 2009 Krzyżaniak Sławomir. Poważnym przedsięwzięciem i sprawdzianem dla Okręgu było zorganizowanie XXVI Rzutowych Mistrzostw Polski, które odbyły się w dniach 24 - 25 czerwca 1978 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Mistrzostwa zgromadziły 250 zawodników z całej Polski. OKS oraz zespół działaczy i sędziów stanął na wysokości zadania. Mistrzostwa zostały bardzo wysoko ocenione przez uczestników oraz Zarząd Główny PZW.

 

2.jpg

Efektem wysokiej oceny przez Zarząd Główny jest powierzenie zorganizowania w 1979 roku Turnieju Rzutowego o Mistrzostwo Polski. Duże zaangażowanie ludzi, zdobyte rok wcześniej doświadczenia pozwalają przeprowadzić turniej na wysokim poziomie organizacyjnym.

Sport wędkarski to nie tylko zawody rzutowe. Okręg w 1981 roku jest gospodarzem i organizatorem Gruntowych Mistrzostw Polski Juniorów. Niedawno oddany do użytku akwen Piaski-Szczygliczka jest areną zmagań młodych adeptów Sportu Wędkarskiego.

3.jpg

Następnym poważnym przedsięwzięciem powierzonym przez Zarząd Główny jest zorganizowanie w 1987 roku Mistrzostw Polski Seniorów. Również tym razem gospodarze - Okręg Kaliski, dają się poznać z jak najlepszej strony. W zawodach startują czołowi polscy spławikowcy.

4.jpg

Ale sport wędkarski to nie tylko Mistrzostwa na najwyższym szczeblu. To również zawody na szczeblu Koła i Okręgu. Zainteresowanie wędkarzy zawodami w Kołach wzrasta.  Okręg organizuje przy współudziale WRZZ zawody gruntowe w 1976 - Gołuchów, 1978 - Nowe Miasto nad Wartą, 1979 - Gołuchów, 1980 - Piaski Ostrów Wlkp. Wytyczne Zarządu Głównego PZW oraz uchwała Narady Aktywu PZW zwracają uwagę na zbyt małe zainteresowanie Okręgów młodzieżą która w tym czasie stanowi prawie 1/3 członków PZW. Początkowo przede wszystkim ze względu na brak opiekuna młodzieży ze strony Zarządu Okręgu wędkarski sport młodzieżowy nieco kuleje. Pomimo początkowych trudności dzięki zaangażowaniu Mieczysława Jońskiego i Mariana Śniatały w Krotoszynie powstaje Młodzieżowa Sekcja Rzutowa. Nieco lepiej wygląda sprawa w młodzieżowym sporcie gruntowym. W 1978 roku Edward Zemski organizuje Gruntową Szkółkę Wędkarską w której bierze udział ponad 30 młodzieżowców. W 1976 roku w Ryczeniu nad Baryczą dla młodych adeptów sportu wędkarskiego z czterech Okręgów zostaje zorganizowany pierwszy młodzieżowy obóz wędkarski w którym szlifuje swoje umiejętności 18 młodzieżowców. Już rok później pod komendą Wojciecha Waszaka z Żerkowa w Komorzu nad Wartą został zorganizowany obóz wędkarski dla  młodzieżowców naszego okręgu. Obóz udany więc podobny zorganizowano w 1980 w Bolesławcu nad Prosną. Sport wędkarski w Okręgu to nie tylko młodzież. Rozwija się sport seniorów - spinningowy i gruntowy.

5.jpg

Powstają nowe Koła i kluby. Coraz większa liczba wędkarzy zaczyna startować w zawodach klubowych. Zawody te stają się zawodami kwalifikacyjnymi do Mistrzostw Okręgu. Aby uczcić pamięć ludzi którzy swoje serce oddali sportowi wędkarskiemu postanowiono od 1992 roku jesienną turę Mistrzostw Okręgu rozgrywać pod patronatem Czesława Wieczorka , a od 1998 roku wiosenną turę ku czci Władysława Owczarczaka i Edwarda Zemskiego. Można śmiało powiedzieć że trzon zawodów wędkarskich to właśnie te zawody organizowane w Kołach, Klubach czy na szczeblu Okręgu. To tutaj wyrastają młode talenty, na tych małych zawodach stawiają pierwsze kroki w sporcie wędkarskim doskonaląc swoje umiejętności. A nieco starsi, seniorzy nie zawsze mający aspiracje do startowania w Mistrzostwach Polski, właśnie tutaj znajdują pełną satysfakcje, zadowolenie i możliwość rywalizacji sportowej w sporcie wędkarskim.

 

66.jpg

Oczywiście wszystkie te zawody wędkarskie nie mogły by się odbyć bez pełnego zaangażowania ludzi działających w Okręgowym Kapitanacie Sportowym oraz pełniących funkcję Kapitanów Sportowych w Kołach i Klubach, sędziów wędkarskich i wszystkich którym na sercu leży sport wędkarski.

 

77.jpg

To tylko krótki zarys początków bogatej i barwnej  działalności sportowej Okręgu w Kaliszu. Podsumowując działalność sportową należy stwierdzić, że powołanie Okręgu Kalisko-Leszczyńskiego a potem Kaliskiego z siedzibą w Ostrowie Wlkp. przyczyniło się do znacznej poprawy aktywizacji sportowej wędkarzy. Mamy w tej chwili doskonałych organizatorów, działaczy sportowych, sędziów i coraz lepszych zawodników.

                                                                                                OPRACOWALI

                                                                                          Andrzej Bak i Krzysztof Mocek